[code:1][/code:1]

Tuesday, April 04, 2006

وحشت مردم و سردرگمی مسئولان

کندی امدادرسانی


عليرغم گذشت ۵ روز از زلزله در لرستان به دليل پس لرزه هاي مكرر و نيز شرايط جوي نامساعد كار امدادرساني به مصدومان و مجروحان هنوز خاتمه نيافته و به كندي پيش مي رود.
سرعت كند امدادرساني به مصدومان از يك طرف و نيز نارسايي هاي مديريتي در اسكان و تأمين وسايل ضروري و اوليه مردم مناطق زلزله زده از سوي ديگر موجبات شكوه و گلايه و در برخي موارد اعتراض شهروندان مناطق زلزله زده را در پي داشته است.
گزارش هاي غيررسمي از سرقت و ناامني در مناطق زلزله زده نيز بر اين موج اعتراض و نگراني دامن زده است. اميد مي رود مسئولين امر با بهره گيري از تجارب زلزله بم هر چه سريعتر مديريت بحران را در مناطق زلزله زده سامان دهند.
در همين زمينه معاون سياسي امنيتي استاندار لرستان گفت : كار امدادرساني به مصدومان و حادثه ديدگان زلزله هاي اخير اين استان همچنان ادامه دارد.
«مجيد نادرالاصلي» در گفت و گو با ايرنا افزود: از همان ساعت اوليه وقوع زمين لرزه نيروهاي امدادي در مناطق مستقر شده و مشغول كمك رساني به سانحه ديدگان هستند. وي اظهارداشت : بر اساس پيش بيني هاي انجام شده در صورت مساعد بودن شرايط جوي كار امداد رساني به مصدومان تا امشب پايان يافته و تأمين ديگر نيازهاي حادثه ديدگان از جمله اسكان دائم ، تأمين سرويس هاي بهداشتي و آب شرب آغاز مي شود.
اعتراض مردم به کمبود چادر


كمبود چادر مورد نياز براي اسكان حادثه ديدگان زلزله اخير در شهرستان بروجرد، شنبه شب اعتراض شهروندان اين منطقه را بدنبال داشت. در برخي از خيابانها شهروندان بروجردي ضمن تجمع خواستار دريافت چادر براي اسكان خانواده‌هاي خود شدند. اين اعتراضات بدنبال سرد شدن تدريجي هوا و احتمال بارندگي در شب جاري رخ داده است و زلزله زدگان در اين خصوص از مسوولان استمداد مي‌طلبند. اكثر شهروندان بروجردي بر اثر بروز زلزله‌هاي اخير اين منطقه با دلهره و ترس محسوسي از خانه و كاشانه خود خارج شده و هم‌اكنون نيز در خيابا

نها و معابر روباز بسر مي‌برند.

تاكنون توسط مسوولان امدادرسان منطقه بيش از ‪ ۳‬هزار تخته چادر بين زلزله زدگان توزيع شده، اما اين مقدار جوابگو نبوده و بسياري از مردم منطقه همچنان بدون سرپناه در هوايي سرد زندگي را سپري مي‌كنند.

عصر امروز نيز جمعي از مردم زلزله زده به همين منظور در جلوي يكي از مراكز امدادرسان شهر تجمع كرده و اعتراضاتي را برپا كردند.


از دورود نیز گزارشهایی مبنی بر تجمع مردم و درگیریهای خفیف بین آنان و نیروی انتظامی می رسد. نیروهای ویژه انتظامی از خرم آباد و کرمانشاه به محل اعزام شده اند و بنابر آخرین گزارشها اوضاع تحت کنترل است. هیچگونه سرقتی بنابر اظهار مسولان گزارش نشده اما افراد سودجو برای تامین آذوقه و چادر به منطقه هجوم آورده اند. مردم خرم آباد نیز از ترس زمین لرزه خانه های خود را ترک کرده اند و فروش چادر در این شهر بسیار رونق یافته است.


پراکندن شایعه مبنی بر سو استفاده نماینده بروجرد و نیز احتمال وقوع مجدد زمین لرزه، جو شهر دورود را ملتهب کرده است. این درحالی است که گزارش شاهدان عینی حاکی از وضعیت نسبتا بهتر امداد رسانی در شهر دورود است

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home