[code:1][/code:1]

Monday, March 28, 2005

بازی با کلمات

نوشته زير با امضاي زهرا معظمي در كامنت هاي قبلي درج شده كه بمناسبت طولاني بودن و خواندني بودن آن مناسب ديديم كه بعنوان يك پست مجزا آن را بياوريمبازی با کلمات در پاسخ به خواسته های مردم بروجرد

طرح تقسیم استان لرستان به دو ناحیه با مرکزیت خرم آباد و الیگودرز در اسفند ماه جاری موجب خشم و اعتراض مردم و مسئولان بروجردی شد. بر اساس این طرح مغرضانه و به اصطلاح کارشناسی شده، بخش غربی لرستان به مرکزیت خرم آباد بدون تغییر باقی می ماند ولی در شرق لرستان ناحیه جدیدی با مرکزیت الیگودرز ایجاد خواهد شد که کلیه خدمات دولتی و مدیریتی شهرهای بروجرد، دورود، ازنا و الیگودرز به شهر کوچک الیگودرز منتقل خواهد شد. مردم بروجرد و دورود با توزیع اعلامیه، تحصن در نقاط مختلف شهر و تهیه طوماری با بیش از یکصدهزار امضا مراتب اعتراض خود را اعلام کردند و شنیده ها حاکی است حتی گروهی از مردم خواستار بستن شاهراه تهران – خوزستان و نیز راه آهن تهران – اهواز تا زمان پاسخگویی قطعی مسولان شده اند.

با پی گیری های مداوم مردم و نمایندگان، مسولان قول اصلاح طرح کارشناسی مذکور را داده اند. كارشناس امور شهرسازي سازمان مسكن و شهرسازي لرستان از اصلاح طرح ناحيه بندي اين استان خبر داد و گفت: پس از حساسيت‌هايي كه اين طرح در بروجرد ايجاد كرد، مسكن و شهرسازي پيشنهاد ناحيه شمال و ناحيه جنوب را به‌مشاور طرح كاوش درتهران ارايه داده است. احمد غلامي افزوده است: به موجب آن طرح مطالعات كالبدي به دو ناحيه شمال استان شامل، بروجرد، دورود، ازنا و اليگودرز و ناحيه جنوب شامل خرم‌آباد، كوهدشت، الشتر، نورآباد و پلدختر تقسيم مي‌شود.

وي افزود: اين طرح به خاطر نامگذاري دو ناحيه به نام دو شهر حساسيت ايجاد كرد و قرار شد آن را منطبق بر تقسيمات جغرافيايي و نه تقسيمات سياسي اطلاح كنيم.
او گفت: قرار نيست در اين طرح جايي مركز شود، اين مطالعات براي اينكه به يك اسمي شناخته شود اسمي روي آن مي‌گذارند حال كه نامگذاري آن موجب تنش و بحران مي‌شود نام آن را برمي‌داريم. وي تصريح كرد: دولت به دنبال كوچك كردن سيستم است نه‌طويل شدن آن البته نه كوچك شدن به معناي خرد كردن بلكه دنبال جمع كردن است و بحث تقسيمات سياسي اصلا منتفي است. اين كارشناس افزود: درست است كه ما يك دستگاه دولتي هستيم ولي بخشي فكر و عمل نمي‌كنيم اين استان و مملكت اگر بخواهد توسعه پيدا كند نبايد نگاه بخشي در آن باشد، نگاه بخشي تاريخ مصرفش گذشته بايد خيلي كلان تر از اين فكر كنيم تا بتوانيم كل استان را آباد كنيم.

ادعای این کارشناس بیشتر به عوامفریبی و بازی با کلمات می ماند چرا که بجز تغییر نام ناحیه الیگودرز به لرستان شمالی هیچگونه تغییر ماهیتی دیگری به نفع بروجرد در طرح ایجاد نخواهد شد و باز هم الیگودرز به عنوان مرکز ناحیه باقی خواهد ماند. تاکنون هیچیک از مسولان و کارشناسان درباره علت گزینش الیگودرز به عنوان ناحیه دوم لرستان سخنی نگفته اند و علت چشم پوشی از بروجرد را بیان نکرده اند. اگر بنا بر تمرکز زدایی باشد در درجه اول با توجه به تراکم بیش از حد خرم آباد و عدم وجود زمینه برای رشد بیشتر، بهتر است مرکزیت ناحیه جدید لرستان جنوبی نیز به جای دیگری چون کوهدشت یا پلدختر منتقل شود و اگر بنا بر لیاقت و شایستگی شهری است که شهر 270 هزار نفری بروجرد در بین حدود 500 نقطه شهری کشور به عنوان بیست و چهارمین شهر بزرگ کشور از جایگاه مهمی برخوردار است و به لحاظ فرهنگی و تاریخی نیز از شهرهای مهم کشور است. در حالی که با طرح جدید، عملا بروجرد از زمره 85 شهر بزرگ کشور حذف شده و در ردیف شهرهای کوچک 20-40 هزار نفری تقسیم بندی و امتیاز دهی خواهد شد.

بررسی های تاریخی نشان می دهد که دست کم در دو سوم از تاریخ 1500 سال گذشته و از زمان ساسانیان،بروجرد ناحیه ای جدا و مرکزی بوده و الیگودرز تا زمان رضا شاه پهلوی و انجام نخستین تقسیمات جدید کشوری همواره بخشی لاینفک از بروجرد بوده است. همچنین بیش از نیم قرن است که مردم بروجرد به دنبال تاسیس استانی جدید و مرکزیت یافتن بروجرد هستند و با افزایش فشار و زمینه های لازم در سالهای اخیر به نظر می رسد مسولان می خواهند برای همیشه قال قضیه را بکنند و بروجرد را از محوریت و اهمیت بیندازند


zahra moazzami

4 Comments:

At 3/28/2005, Anonymous mehdi said...

akhe shomaha be chiton minazid
shirekhoran miri blogfa shire miri blogspot shire ah base
az taraf e bache mohtarame khoramabad khoramabd ta chesheton darad www.met.blogfa.com

 
At 3/30/2005, Anonymous mehrabi said...

az modiran site khahesh mikonam jelo tohin be borogerdiha ra begirid va neveshteye ghabl ra pak konid

 
At 8/03/2005, Anonymous Donkishot said...

ino ta hala nashnide boodam! chetore bakhshe mamarghandi beshe markaze ostanemoon!!!!hehe. vaghan ke! in khoram abadia shoooresho dar avordan dige!

 
At 3/13/2009, Anonymous گودرزی از بروجرد said...

دوستان بروجردی
سلام
شما باید همین که از شر خرم آباد
راحت می شید خوشحال باشید بعد هم اینکه اگر همگرایی و تعامل منطقی و فرهنگ متعالی و خردورزی بین اهالی ناحیه شمالی وجود داشته باشد همه مشکلات بتریج حل می شود و بنظر می رسد که دارید بیش از اندازه حساسیت الکی نشان می دهید

 

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home