[code:1][/code:1]

Friday, February 25, 2005

طرح جديد تقسيمات كشوري

با گذشت حدود ۶۰ سال از تلاش مردم بروجرد براي تبديل منطقه به استان و عليرغم ساخت ۶ استان جديد در دهه گذشته خبرهاي جديد حاكي است كه متاسفانه در آينده اي نزديك وضعيت بروجرد به لحاظ تقسيمات كشوري بسيار بدتر خواهد شد و بروجرد بعنوان يكي از شهرهاي منطقه اليگودرز!!! شناخته خواهد شد. اليگودرز . قضيه از اين قرار است كه بر اساس طرح جديد تقسيمات كشوري كل كشور به ۱۰ ايالت و ۸۵ ناحيه تقسيم مي شود و لرستان فعلي نيز به دو بخش خرم آباد و اليگودرز تقسيم مي شود كه بروجرد زير مجموعه اليگودرز خواهد بود. جاي دارد همه بروجردي ها به نحو مناسب نسبت به اين امر اعتراض نمايند.

فرماندار بروجرد با اعلام اين خبر نسبت به روند آن اظهار بي اطلاعي كرد اما شوراي اسلامي شهر بروجرد فرماندار را به خيانت و بي توجهي و سكوت در اين زمينه متهم كرد.

يكي از نمايندگان مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي گفت: دو نماينده‌مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي به عنوان حاميان و نمايندگان شما، هرگز اجازه نخواهند داد، ظلمي به شما وارد شود.

"علاالدين بروجردي" در سخناني قبل از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته مردم بروجرد افزود: موضوع دو ناحيه شدن لرستان به مركزيت خرم‌آباد و اليگودرز ظلمي بود كه بر اين مردم وارد شد. وي گفت: كساني كه شبه افكني مي‌كنند و شب نامه پخش مي‌كنند و مي‌دانيم چه كساني هستند اينها منافع نامشروعشان قطع شده و مبادا روزي بر عزم شما در ايجاد بروجردي آباد تاثير گذار بگذارند.

وي اضافه كرد: موضوع ‪ ۱۰‬ايالت شدن كشور در مجلس ششم مطرح و مورد موافقت قرار نگرفت و اكنون نيز در اين مورد هيچ چيز در دولت و مجلس مصوب نشده است و پايه آن لرزان است. وي افزود: اين موضوع پيشنهادي از سوي سازمان مسكن و شهرسازي لرستان بوده، اگر چه يك پيشنهاد مي‌تواند بي‌ارزش هم باشد ولي ما اين پيشنهاد را از آن سازمان نخواهيم پذيرفت.


وي افزود: تعداد قابل توجهي از مردم بروجرد از نحوه عملكرد فرماندار و برخي از مسوولان اين شهر ابراز نارضايتي داشته و اعلام كرده‌اند كه آنها مدافع مردم نيستند. بروجردي گفت: اعتقاد دارم كه فرماندار بروجرد اين گونه نيست كه برخي مي‌گويند امااگر بنده به اين جمع‌بندي برسم كه حرفي كه مردم مي‌زنند با واقعيت منطبق است براي ما قابل تحمل نخواهد بود.

"سيد محسن يحيوي" نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت: به محض اطلاع در رابطه با اين تقسيم بندي، نامه‌اي به امضاي دكتر علاء‌الدين بروجردي و بنده براي رييس جمهوري ارسال كرده و خواستار لغو اين دستور شده‌ايم. وي گفت: در نامه مذكور در مورد اين موضوع پيشنهادهايي داده شده كه اگر قراراست تقسيم بندي صورت گيرد بايد بروجرد جايگاه مناسبي باتوجه به شان و منزلت خود داشته باشد. وي بااشاره به تاسيس دو نيروگاه حرارتي در خرم‌آباد گفت: دو مركز داير شده در خرم‌آباد خصوصي است و مطمئنا در اين مورد هم مااز حق بروجرد دفاع نموده‌ايم. وي تصريح كرد: در جواب دفاع خود از بروجرد گفته‌اند كه اگر سرمايه‌گذار مناسب باشد امكان ايجاد مركز حرارتي دربروجرد نيز وجود خواهد داشت.

براساس تصميات شوراي عالي شهرسازي و معماري، كشور به ‪ ۱۰‬ايالت و ‪۸۵‬ ناحيه تقسيم خواهد شد كه استان لرستان به دو ناحيه به مركزيت خرم‌آباد با شش شهر و اليگودرز با سه شهر تقسيم خواهد شد


ايرنا

3 Comments:

At 2/27/2005, Anonymous Anonymous said...

vaghean jaye taasof darad. ma borugerdiha hamisheh mazloom hastim va kari nemikonm

 
At 3/18/2005, Anonymous Anonymous said...

بازی با کلمات در پاسخ به خواسته های مردم بروجرد

طرح تقسیم استان لرستان به دو ناحیه با مرکزیت خرم آباد و الیگودرز در اسفند ماه جاری موجب خشم و اعتراض مردم و مسئولان بروجردی شد. بر اساس این طرح مغرضانه و به اصطلاح کارشناسی شده، بخش غربی لرستان به مرکزیت خرم آباد بدون تغییر باقی می ماند ولی در شرق لرستان ناحیه جدیدی با مرکزیت الیگودرز ایجاد خواهد شد که کلیه خدمات دولتی و مدیریتی شهرهای بروجرد، دورود، ازنا و الیگودرز به شهر کوچک الیگودرز منتقل خواهد شد. مردم بروجرد و دورود با توزیع اعلامیه، تحصن در نقاط مختلف شهر و تهیه طوماری با بیش از یکصدهزار امضا مراتب اعتراض خود را اعلام کردند و شنیده ها حاکی است حتی گروهی از مردم خواستار بستن شاهراه تهران – خوزستان و نیز راه آهن تهران – اهواز تا زمان پاسخگویی قطعی مسولان شده اند.

با پی گیری های مداوم مردم و نمایندگان، مسولان قول اصلاح طرح کارشناسی مذکور را داده اند. كارشناس امور شهرسازي سازمان مسكن و شهرسازي لرستان از اصلاح طرح ناحيه بندي اين استان خبر داد و گفت: پس از حساسيت‌هايي كه اين طرح در بروجرد ايجاد كرد، مسكن و شهرسازي پيشنهاد ناحيه شمال و ناحيه جنوب را به‌مشاور طرح كاوش درتهران ارايه داده است. احمد غلامي افزوده است: به موجب آن طرح مطالعات كالبدي به دو ناحيه شمال استان شامل، بروجرد، دورود، ازنا و اليگودرز و ناحيه جنوب شامل خرم‌آباد، كوهدشت، الشتر، نورآباد و پلدختر تقسيم مي‌شود.

وي افزود: اين طرح به خاطر نامگذاري دو ناحيه به نام دو شهر حساسيت ايجاد كرد و قرار شد آن را منطبق بر تقسيمات جغرافيايي و نه تقسيمات سياسي اطلاح كنيم.
او گفت: قرار نيست در اين طرح جايي مركز شود، اين مطالعات براي اينكه به يك اسمي شناخته شود اسمي روي آن مي‌گذارند حال كه نامگذاري آن موجب تنش و بحران مي‌شود نام آن را برمي‌داريم. وي تصريح كرد: دولت به دنبال كوچك كردن سيستم است نه‌طويل شدن آن البته نه كوچك شدن به معناي خرد كردن بلكه دنبال جمع كردن است و بحث تقسيمات سياسي اصلا منتفي است. اين كارشناس افزود: درست است كه ما يك دستگاه دولتي هستيم ولي بخشي فكر و عمل نمي‌كنيم اين استان و مملكت اگر بخواهد توسعه پيدا كند نبايد نگاه بخشي در آن باشد، نگاه بخشي تاريخ مصرفش گذشته بايد خيلي كلان تر از اين فكر كنيم تا بتوانيم كل استان را آباد كنيم.

ادعای این کارشناس بیشتر به عوامفریبی و بازی با کلمات می ماند چرا که بجز تغییر نام ناحیه الیگودرز به لرستان شمالی هیچگونه تغییر ماهیتی دیگری به نفع بروجرد در طرح ایجاد نخواهد شد و باز هم الیگودرز به عنوان مرکز ناحیه باقی خواهد ماند. تاکنون هیچیک از مسولان و کارشناسان درباره علت گزینش الیگودرز به عنوان ناحیه دوم لرستان سخنی نگفته اند و علت چشم پوشی از بروجرد را بیان نکرده اند. اگر بنا بر تمرکز زدایی باشد در درجه اول با توجه به تراکم بیش از حد خرم آباد و عدم وجود زمینه برای رشد بیشتر، بهتر است مرکزیت ناحیه جدید لرستان جنوبی نیز به جای دیگری چون کوهدشت یا پلدختر منتقل شود و اگر بنا بر لیاقت و شایستگی شهری است که شهر 270 هزار نفری بروجرد در بین حدود 500 نقطه شهری کشور به عنوان بیست و چهارمین شهر بزرگ کشور از جایگاه مهمی برخوردار است و به لحاظ فرهنگی و تاریخی نیز از شهرهای مهم کشور است. در حالی که با طرح جدید، عملا بروجرد از زمره 85 شهر بزرگ کشور حذف شده و در ردیف شهرهای کوچک 20-40 هزار نفری تقسیم بندی و امتیاز دهی خواهد شد.

بررسی های تاریخی نشان می دهد که دست کم در دو سوم از تاریخ 1500 سال گذشته و از زمان ساسانیان،بروجرد ناحیه ای جدا و مرکزی بوده و الیگودرز تا زمان رضا شاه پهلوی و انجام نخستین تقسیمات جدید کشوری همواره بخشی لاینفک از بروجرد بوده است. همچنین بیش از نیم قرن است که مردم بروجرد به دنبال تاسیس استانی جدید و مرکزیت یافتن بروجرد هستند و با افزایش فشار و زمینه های لازم در سالهای اخیر به نظر می رسد مسولان می خواهند برای همیشه قال قضیه را بکنند و بروجرد را از محوریت و اهمیت بیندازند


zahra moazzami

 
At 3/28/2005, Anonymous Erfan said...

aya khabare jadidi az ghazieh darid?

 

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home